Hoppa till innehåll
Meny
Välkommen till ILES PR
  • OM ILES PR
  • KONTAKT
  • HEM
Välkommen till ILES PR

Avantgardet – ett av Sveriges mest hyllade band live och på skiva – firar 10 år med sin största spelning någonsin på hemmaplan!

Publicerat den 4 september 202617 september 2026

Efter ett år med uppmärksammat nytt album, bejublade spelningar med Primal Scream, kritikerhyllade festivalframträdanden och en kväll på Mosebacke där allsången fortsatte eka över Stockholm långt efter curfew, annonserar Avantgardet idag en ny höstturné. Och klart är också att de traditionsenligt avslutar året på hemmaplan. Denna gång bjuder Avantgardet in till fest på det återöppnade Nöjespalatset Sandra, en legendarisk plats i Kalmars nöjesliv som dessutom besjöngs av bandet redan 2017 i genombrottssingeln “Fårskinnstearaway”. Biljetterna släpps idag klockan 10.00 på luger.se/avantgardet.

– Våra hemmaplansbesök kring jul är alltid höjdpunkter på året men detta kommer verkligen bli något utöver det vanliga. Det blir vår största spelning någonsin på hemmaplan och en av de största vi någonsin gjort alla kategorier. Alla som är uppvuxna ens i närheten av Kalmar känner väl till Sandra och att få vara en del i att kicka igång den verksamheten igen var ju knappast något man såg framför sig när man stod där och frös i kön som 16-åring. Faktum är att det även var helt otänkbart att få göra en så stor spelning där ens när jag skrev raderna om “nattbussen som stannade utanför Sandra” i vår genombrottssingel “Fårskinnstearaway”. Men efter att tusentals människor genom åren dansat, sjungit och skrikit de där raderna runtom i Sverige känns det väldigt speciellt att få göra det just i den lokalen, säger Rasmus Arvidsson.

Med sin senaste skiva “United States av Sverige” som togs emot med stort kritikerjubel i våras, har Avantgardet turnerat flitigt över hela landet. Sin vana trogen har bandet kombinerat mindre spelningar på rockklubbar och fritidsgårdar med gig tillsammans med Primal Scream och stora festivaler. GP beskrev bandets spelning på Block House Party i Göteborg som en stor höjdpunkt.

Efter ett intensivt halvår fullt av minnesvärda kvällar avslutade indiebandet sin sommar med högt uppskattade spelningar på Mosebacke i Stockholm och Trädgård de luxe i Växjö förra helgen. Idag startar Avantgardets höstturné i Älmhult samtidigt som sex nya datum adderas till turnéplanen. Nästa stopp blir två kvällar i Norge innan spelningar i bland annat Malmö, Huskvarna och Motala leder upp till årsavslutningen på hemmaplan.

– Det fina är att många av arrangörerna på spelställena vi besöker vill boka oss igen redan innan vi hunnit trassla ut kablarna från scenen när vi spelat klart. Att få blanda nya spelställen och städer med att komma tillbaka till klubbar och scener där vi får se hur publiken växer lite för varje gång vi återvänder är oerhört fint. Trots att vi minst sagt kickade igång det här äventyret med full hastighet för tio år sedan är det hela tiden nya höjdpunkter och det senaste året med de senaste spelningarna har varit några av våra absolut mest minnesvärda i karriären. Så vi ser verkligen fram emot att fortsätta på den inslagna vägen.

Turnéplan

Fredag 4 sep Älmhult – Folkets hus

Fredag 18 sep Oslo – John Dee

Lördag 19 sep Porsgrunn – Rockeklubben

Lördag 24 okt Kristianstad – Biljardkompaniet

Fredag 30 okt Malmö – Plan B

Lördag 31 okt Huskvarna – Folkets Park

Fredag 6 nov Motala – Bomber Bar

Lördag 7 nov Höganäs Garage Bar

Lördag 19 dec Kalmar – Nöjespalatset Sandra

Pressansvarig Avantgardet
Helena Iles/ILES PR
helena@iles.se, 0739 80 52 51

Bokning Avantgardet
Ola Broquist/LUGER
ola@luger.se, 08-578 679 07

©2026 Välkommen till ILES PR | WordPress-tema av Superb WordPress Themes