För andra året i rad arrangeras Regnbågsgalan för att uppmärksamma och stötta den allt viktigare kampen för hbtq-personers fri- och rättigheter. Galan äger rum den 7:e april på Intiman i Stockholm och det kommer att bli en oförglömlig afton på teatern. Mark och Jonas återförenas för en kväll, Regnbågspriset delas ut och på scen uppträder folkkära Lars Winnerbäck och Peter Jöback. Biljetterna till galan släpps idag.
– Redan samma dag Donald Trump installerades förklarade han krig mot HBTQ-personer. Regnbågsfonden behövs mer än någonsin, säger Jonas Gardell, som leder Regnbågsgalan tillsammans med Mark Levengood för andra året i rad.
Förra året firades den första Regnbågsgalan då det nyinstiftade Regnbågspriset delades ut till NC SOS för deras kamp att hjälpa homosexuella undan död och förnedring i Norra Kaukasus. Darin, Lisa Nilsson och Lisa Ekdahl uppträdde. Mark & Jonas ledde. Det blev dundersuccé med skratt och gråt, gåshud och jubel.
Regnbågsgalan 2025 äger rum den 7 april kl 19 på Intiman i Stockholm – och det kommer att bli en gala som inte liknar någon annan. Uppträder gör folkkära Lars Winnerbäck och Peter Jöback och under kvällen kommer Regnbågspriset på 100,000 kronor att delas ut till en aktivist eller organisation som kämpar för hbtq-personers fri- och rättigheter.
– Regnbågsgalan är mer en show eller en konsert än en gala. Och bara det att få Lasse Winnerbäck eller Peter Jöback i en teater som Intiman känns lyxigt värre, säger Jonas Gardell.
Det kommer att bli en oförglömlig kväll. One night only.
Biljetter släpps idag tisdag 28/1 klockan 10 på showtic.se
Om Regnbågsfonden
Regnbågsfonden stöder HBTQ-organisationer och aktivister över hela världen. Insamlingsstiftelsen har stöttat kampen i mängder av länder, som Uganda, Ryssland, Turkiet, Tanzania, Polen, Ungern, Ukraina och Irak. Med bidrag från fonden har man stöttat pojkar som utsatts för sexuella övergrepp i Kambodja, smugglat ut 100-tals homo- och transpersoner från talibanernas Afghanistan, bidragit till att samkönade partnerskap godkänts i Lettland, gett tjetjenska hbtq-flyktingar mat och husrum osv osv.
I Sverige har man bedrivit påverkansarbete för att uppmärksamma framför allt HBTQ-barns utsatthet, hur HBTQ-barn i större utsträckning än andra blir utsatta för sexuella övergrepp, lider av psykisk ohälsa och begår självmord.
Läs mer på https://www.regnbagsfonden.org/
Kontakt
Embla Kullberg, Generalsekreterare Regnbågsfonden
+46762844228, embla.kullberg@regnbagsfonden.org